Direct door naar content
“Niet ieder dorp een loket, maar één loket voor iedereen” afbeelding nieuwsbericht

“Niet ieder dorp een loket, maar één loket voor iedereen”

04 november 2025

Dit jaar vieren we twee mijlpalen: Fonds Gehandicaptensport bestaat 50 jaar en Uniek Sporten is al 10 jaar hét sportplatform voor mensen met een beperking. Een mooi moment om een van de drijvende krachten achter Uniek Sporten te waarderen: Arjo Wijnhorst. Als hij iets ziet dat beter kan, dan blijft het daar niet bij. Dan gáát hij. Niet uit eigenbelang of voor de eer, maar omdat hij gelooft dat drempels er zijn om weg te nemen. 

Die overtuiging is diepgeworteld. Met een aangeboren spierziekte zit Arjo vanaf jonge leeftijd in een rolstoel, maar zijn ouders keken altijd naar wat wél mogelijk was. Dat perspectief is de rode draad in zijn leven geworden, zowel privé als professioneel. Waar hij als kind begon met rolstoelhockey bij een clubje in Arnhem, groeide hij uit tot dé aanjager van een landelijke beweging. Letterlijk. Want Arjo is het brein achter Uniek Sporten: inmiddels 10 jaar hét sportplatform voor mensen met een beperking.

Eerst Arnhem, later heel Nederland

Als sporter en sportprofessional zag Arjo van dichtbij waar het knelde: overal in Nederland hadden gemeenten hun eigen ‘loket’ voor gehandicaptensport. Vaak kleinschalig, kwetsbaar en afhankelijk van één bevlogen persoon. Prima voor wie binnen de gemeentegrens viel, maar wie erbuiten woonde, moest opnieuw beginnen. Arjo dacht: dat moet handiger kunnen. In 2013 ontwikkelde hij samen met De Onderwijsspecialisten het regionale platform Uniek Sporten. Een plek waar sporters met een beperking zelf op zoek konden naar sportmogelijkheden: overzichtelijk, onafhankelijk en gericht op wat wél kan. In 2015 stond het platform stevig in de regio, maar Arjo droomde al van meer.

Van droom naar landelijke beweging

Toen Fonds Gehandicaptensport in 2016 het programma adopteerde, kreeg Uniek Sporten de slagkracht om landelijk door te groeien. Niet langer ieder dorp zijn eigen site of loket, maar één landelijk platform met lokaal maatwerk. En dat werkte: vandaag de dag vind je op Uniek Sporten het sportaanbod van meer dan vierduizend clubs en verenigingen. Je zoekt op regio, sport, binnen of buiten, met of zonder bal, en krijgt een overzicht op maat. Ook kun je hulpmiddelen aanvragen, financiering regelen of crowdfunden voor je club.

De ambitie is helder: geen drempels meer, geen onwetendheid, geen ‘dat kan niet bij ons’. De enige reden om níet te sporten, zegt Arjo, zou moeten zijn dat je het écht niet wilt. En zelfs dan: “Soms heeft iemand gewoon een klein zetje nodig.”

De kracht van Arjo

Hoewel het platform níet zijn naam draagt, ís Arjo Wijnhorst onlosmakelijk verbonden met Uniek Sporten. Zijn kracht? Denken als gebruiker en bouwen als pionier. Niet blijven hangen in systemen, maar luisteren naar de praktijk. En dan niet alleen voor mensen die zelf het voortouw nemen, maar juist ook voor degenen die wat minder makkelijk hun weg vinden.

Uniek Sporten moet ook hen bereiken. “Want inclusie maken we samen,” zegt Arjo. “Je kunt niet alleen maar afwachten tot de wereld zich aanpast. Maar de wereld moet wél beter luisteren naar wat nodig is. Daar zit precies de rol van Uniek Sporten: we halen drempels weg, zodat mensen zelf hun kans kunnen pakken.”

Blik op de toekomst

Voor Arjo is Uniek Sporten nooit ‘af’. De ideeënmachine draait door: over hoe sport nog toegankelijker kan, hoe het aanvragen van hulpmiddelen soepeler moet, en hoe ook mensen met een visuele of auditieve beperking nog beter bereikt kunnen worden. Altijd met hetzelfde vertrekpunt: meedoen moet vanzelfsprekend zijn. Want een beperking mag nooit in de weg staan van plezier, gezondheid of zelfs verbinding. Dankzij Arjo en dankzij Uniek Sporten, is die vanzelfsprekendheid inmiddels een stuk dichterbij. En in dit jubileumjaar kijken we vol vertrouwen vooruit: op naar nóg meer sportmogelijkheden voor iedereen. 

Vind jouw sport

Van atletiek tot zwemmen: met onze Sportzoeker vind je gemakkelijk jouw favoriete sport of activiteit. Met meer dan 4250 sportclubs is er altijd een sport die bij je past.

Sport zoeken

Terug naar nieuwsoverzicht

Aanbevolen berichten

Programma van:

Partners: