Direct door naar content
Sporten als je kind autisme heeft: klein beginnen is ook beginnen afbeelding nieuwsbericht

Sporten als je kind autisme heeft: klein beginnen is ook beginnen

18 januari 2026

Sporten kan veel brengen, ook voor kinderen met autisme. Maar laten we eerlijk zijn: de weg ernaartoe is soms zoeken en dat hoeft niet in één keer goed te gaan.

Er bestaat (helaas?) geen vast stappenplan. Wat voor het ene kind werkt, kan voor het andere juist niet passen. Daarom begint het vaak niet bij welke sport, maar bij wat voelt prettig.

Beginnen bij wat goed voelt

Ouders vertellen ons dat hun zoektocht startte met het zoeken naar een geschikte sport of club, maar later merkten ze: het ging eigenlijk niet dáárom. De vraag die daarna kwam was: waar wordt mijn kind echt blij van? Van buiten zijn? Van herhaling? Van bewegen zonder dat er veel hoeft? Dat gevoel zegt vaak meer dan het aanbod zelf. Dat inzicht kwam niet in één keer en dat hoefde ook niet.

Maak het overzichtelijk

Een eerste keer sporten kan spannend zijn, voor ieder kind trouwens. Vaak helpt het als je globaal weet wat er gaat gebeuren: waar je heen gaat, wie er zijn en hoelang het ongeveer duurt. Bij sommige kinderen kan het helpen om de druk eraf te halen, door een “we gaan even kijken, je hoeft niet mee te doen”.

Samen afstemmen

Soms is het fijn om vooraf even contact te hebben met een trainer of begeleider. Niet om een label te plakken, maar om af te stemmen. Wat werkt prettig? Wat liever niet? Kleine afspraken kunnen veel rust geven, voor iedereen.

Er is meer dan één route

Sommige kinderen voelen zich fijn bij een sportclub in de buurt, samen met vriendjes of vriendinnetjes. Anderen hebben baat bij een plek waar de setting kleiner is, of waar meer ruimte is om te wennen.

Er zijn steeds meer initiatieven die daar rekening mee houden.
Zo zijn er bijvoorbeeld surflessen vanaf het strand, zoals bij Het Surf Project, waar bewegen, buiten zijn en plezier centraal staan en alles zonder haast gebeurt.
Of kleinschalige sportgroepen, zoals Auti Power Girls Club in Rosmalen, waar meiden samen boksen, lachen en vrienden maken, met extra aandacht als het even teveel wordt.

Niet omdat het “moet”, maar omdat het soms nét even fijner voelt. En misschien is dat maar tijdelijk. Misschien ook niet. Allebei is goed.

Het belangrijkste: sporten hoeft niet meteen te lukken. Plezier, proberen, stoppen en later opnieuw beginnen horen er allemaal bij. Meedoen begint soms gewoon met kijken.

Wil je ontdekken wat er bij jullie in de buurt mogelijk is? Doe de sportzoeker.
Of meer lezen over sporten met autisme? Download het gratis E-book.

Vind jouw sport

Van atletiek tot zwemmen: met onze Sportzoeker vind je gemakkelijk jouw favoriete sport of activiteit. Met meer dan 4250 sportclubs is er altijd een sport die bij je past.

Sport zoeken

Terug naar nieuwsoverzicht

Aanbevolen berichten

Programma van:

Partners: